Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Ostatnie Pokolenie dobrymi chęciami brukuje piekło
Mówi się czasami, że dobrymi chęciami jest wybrukowane piekło. To nieźle pasuje do działań Ostatniego Pokolenia. Jest dziś bowiem w Polsce tak, że ruch ekologiczny potrzebuje przede wszystkim dwóch rzeczy….
Czytaj dalejKoniec niemieckiego cudu gospodarczego. „Festiwal głupich kroków”
Jeszcze kilka lat temu Niemcy uważano za gospodarczy wzór dla całego świata. Tak było także w Polsce. Dziś nasz sąsiad jest już raczej wzorem tego, czego nie powinno się robić…
Czytaj dalejStefan Tyszkiewicz stworzył samochód, który był nadzieją polskiej motoryzacji
Ralf-Stetysz był pierwszym polskim samochodem, który ukończył rajd Monte Carlo (z przygodami). Już po finiszu wygrał w konkursie elegancji, komfortu i wytrzymałości. Był naszą wielką nadzieją na porządną polską markę…
Czytaj dalejNauczył czytać miliony Polaków. „Dokonał podboju nieporównywalnego z niczym”
Znacie Kazimierza Promyka? Zapewne nie, bo wie o nim niewiele osób. A szkoda, bo był to człowiek, który nauczył czytać miliony Polaków. Zrobił to w sposób tak spektakularny, że niektórzy…
Czytaj dalejBył wielkim inżynierem rzek. Pamiętamy go jako prezydenta
Trudno powiedzieć, że Polska nie pamięta o Gabrielu Narutowiczu. Jest w podręcznikach. Nakręcono o nim filmy. Są ulice i instytucje jego imienia. Słusznie. Tylko, że pamiętamy go jako polityka. Tymczasem…
Czytaj dalejZbudował małą Rzeczpospolitą. Powinni uczyć o nim w szkołach
Zawsze mnie dziwi, że w Polsce historii uczy się tak, że uczeń powinien znać daty wszystkich bitew. Z czego zupełnie nic nie wynika. A jednocześnie nie ma szans dowiedzieć się…
Czytaj dalejProf. Andrzej Romanowski: „Największy poeta polski” nigdy nie był w Polsce [Fragment książki]
– Kazimierz Okulicz wspomina, jak na początku XX wieku, w okolicach Bramy Smoleńskiej, gdy przejeżdżał jakiś mostek, białoruski woźnica poinformował go: „A wot ciapier my prajechali u Polszczu”. Bo zachowała…
Czytaj dalejOsiedla z PRL kontra patodeweloperka. Pod tym względem wygrywają
Przez Internet przechodzi jedna dyskusja o tzw. patodeweloperce za drugą. Ludzie zastanawiają się, co nią jest, a co nie. Nie uważam, by trzeba było to rozsądzać. Każdy ma prawo do…
Czytaj dalejElektrownia jądrowa w 30 lat? Francuzi postawili trzy w sześć!
Polski projekt jądrowy zalicza kolejne opóźnienie. Tym razem uruchomienie pierwszej elektrowni jest zapowiadane na 2040 rok (wcześniej mówiono o 2033 roku). To oznacza, że możemy się go doczekać po 16…
Czytaj dalejChiny rozbudowują arsenał nuklearny. „Wrogowie USA łączą siły”
W 2019 roku Chiny miały około 200 głowic jądrowych. Dziś mają ich już 500. Do 2030 roku chcą mieć ponad 1000 i wcale nie planują na tym poprzestać. Kolejne 500…
Czytaj dalej